Öksürük İçin Karabiber Çayı

Kapalı mekanlarda çalışmaktan sigaralı ortamlardan ya da enfeksiyon kökenli bir rahatsızlıktan dolayı bir türlü geçmeyen öksürükler için tedavi yolları aranır. Bu yazıda öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Bazen ev ortamınızda yaptığımız düzenlemeler bazen de kullandığımız bitkisel çaylar öksürükleri hafifleterek bu sıkıcı durumdan bizleri kurtaracaktır.

İnatçı öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yollar ya da kürler deneyerek bu sorunun en iyi cevabını bulabilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen yöntemleri araştırmadan ve bitki çaylarını kullanılmadan önce karabiber çayını mutlaka denemelisiniz. Sonuç alamadığınız takdirde öksürük için çay tariflerini de deneyebilirsiniz.

Karabiber Çayı Tarifi

Malzemeler: bir çay kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı bal ve bir su bardağı su

Yapılışı:

  1. Bir su bir bardağı su küçük bir kapta ocakta kaynatılır. Ayrı bir yerde bir fincanın içine bir çay kaşığı karabiber ve 2 yemek kaşığı bal konarak karıştırılır. Kaynatılan su bu karışımın üzerine dökülür. Yaklaşık 10- 15 dakika bal ve karabiber bu sıcak suyun içinde iyice demlenir.
  2. Daha sonra süzülür ve içilmeye hazır olur. Karabiber çayı tarifinde kullanılan karabiberlerin yeni çekilmiş olması gerekmektedir. Bu çay öksürüğe çok iyi gelir. Ayrıca öksürükle birlikte oluşan balgamı söker. Kış aylarında yaşadığımız boğaz ağrısı ve bir türlü geçmeyen inatçı öksürük karabiber çayı sayesinde kökünden çözülebilir.
  3. Öksürdüğü için uyuyamayan ve gece uykuları kâbusa dönen kimseler için karabiber çayı rahat bir uyku imkânı verir.
  4. Karabiber çayına eklenen bal, özellikle göğsü yumuşatarak bronşları açar ve böylece öksürüğün geri planındaki nedenleri giderilmiş olur.

Öksürük için bir diğer karabiber çayı tarifi ise şu şekildedir:

Bir bardak kaynamış suyun içine bir çay kaşığı karabiber ve bir çay kaşığı bal konarak karıştırılır. 5-10 dakika beklendikten sonra üzerine yarım limon sıkılır ve ardından karışım süzülerek içilir. Karabiber çayı balgamlı öksürüğü gidermede en ideal karışımlardan birisidir.

Karabiberle yapılan bir diğer öksürük geçirecek tarifte karabiber tuz ve limon üçlüsünden oluşur. Dörde bölünen limonun üzerine tuz ve karabiber serpilir ve yenir. Her ne kadar bir çay olmasa da karabiberin antiseptik özelliği ve limonun C vitamini sayesinde bronşlarınıza iyi gelecektir.

Karabiber çayının sadece öksürük için değil metabolizmayı hızlandırdığı için vücutta yağ birikimini de engeller. Selüliti de önlediği karın bölgesindeki yağları yok etti ği ve kilo verdirmeyi kolaylaştırdığı şeklinde açıklamalar da mevcuttur.

Karabiber ve bal karışımı sadece kuru öksürüğü gidermekle kalmaz; bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Çocuklarınız tükettiği zaman daha hızlı etki verecektir. Özellikle iştah açıcı özelliği ile iştahsız bireyler tüketebilir. Öksürüğünüz için kullandığınız ilaçlar çözüm getirmiyorsa karabiber ve bal karışımı ile yapılan karabiber çayını deneyerek bu mucizevi tariften faydalanabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Türleri

Öksürüğe iyi gelen bitkiler şu şekildedir:

Özellikle c vitamini açısından yüksek kivi, greyfurt, portakal gibi meyveler tüketmeniz gerekir. Taze zencefilin antiseptik özelliği iltihaptan kaynaklı öksürüğe iyi gelecektir. Adaçayı tıkalı burnunuzu açacak öksürüğünüzü azaltacaktır. Kekik antiviral ve antibakteriyel kimliği sayesinde enfeksiyona bağlı öksürüğün tedavisinde etkilidir. Özellikle soğan ve sarımsak antibiyotik etkisiyle enfeksiyon giderir.

Öksürüğe iyi gelen bitkilerin başında çocuklarınız için de kullanabileceğiniz Keçiboynuzu bitkisi gelir. Ayrıca şerbeti ile meşhur olan meyan kökü de öksürük gidermede birebirdir. Nane çayı da boğazınızı rahatlatıp öksürüğün kısa sürede geçmesini kolaylaştıracaktır.

Bunlara ilaveten yaban eriği, gelincik, fesleğen ve andız otu gibi bitkilerde tıpkı karabiber çayı gibi çay olarak demlendiğinde öksürüğünüzü kısa sürede geçirecektir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın