Öksürük İçin Ilık Süt Bal Karışımı

Hastalık geçse de öksürüğe döner ve uzun süre süren öksürük rahatsızlık verir. Bu süreçte ilaç kullanmadan, öksürük şurubu içmeden doğal yollar ile kısa sürede geçirilmesi tabi ki de en güzel olanıdır. Bu süreçte de akıllara gelen ilk soru; öksürüğe ne iyi gelir öksürüğe ne iyi gelir bitkisel öksürüğe iyi gelen bitkiler süt nasıl kullanılmalıdır, nasıl etkisi daha iyi tesir eder gibi soruların cevabı aranır.

Kuru öksürük balgamlı olan öksürüğe göre daha sorunlu ve ağrılı geçen bir süreçtir. Kuru öksürük çoğunluk ile sigara kullanımı, kuru hava ve bakterilerden kaynaklan rahatsız edici bir durumdur. Kuru öksürüğün en büyük nedenlerinden bir tanesi hiç şüphesiz ki sigara kullanılmasıdır.

Bunun yanında yetersiz miktarda sıvı kullanımı, solunulan havanın kuru olması, bulunulan ortamda mikrop yoğunluğunun fazla olması da en önemli etkenlerden biridir. Öksürük durumu ise; soluk borusu ve akciğerde bulunan ve istenmeyen maddelerin dışarıya atılması için gerçekleşen bir durumdur.

Vücut istenmeyen maddeleri dışarıya atmak için gırtlağa baskı yapar ve öksürük ile istenmeyen maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

Kuru Öksürükte Nelere Dikkat Edilir?

Kuru öksürük durumunda en çok dikkat edilmesi gereken şey vücuda bol bol sıvı alınmasıdır. Kuru öksürük ile baş etmek için mutlaka dikkat edilmelidir vücuda yeterli miktarda sıvı alınmasına. Vücuda bol sıvı alırken aynı zamanda sigara kullanımı da bırakılmalıdır.

Ev ortamı da sürekli bir şekilde havalandırılır, temiz hava sağlanırsa öksürükten kurtulmak kolaylaşır. Bulunulan ortam sürekli havalandırılmalıdır. Tüm bu sayılanlara dikkat edilmesinin yanında bitkisel karışımlar kullanılarak öksürükten kurtulmak çok daha hızlı ve etkili olur. Kuru öksürük tedavisinde bal öksürük için çay ve benzeri karışımların kullanılması ile kısa sürede kuru öksürükten kurtulmak mümkündür.

Kuru Öksürükten Kurtulmak İçin Bitkisel Karışımlar

1 çay kaşığı kadar karabiber ile 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılıp hepsi yenildikten sonra süt içilir ise boğazda rahatlama yaşanılacaktır.

Düzenli yapılması ile öksürük kısa sürede geçecektir. Karabiber ve bal karışımını tüketemeyenler, çayını hazırlayarak da tüketebilirler. Çayı da oldukça etkili olacaktır öksürüğün geçmesi için. Karabiber çayını hazırlamak için taze çekilmiş bir çay kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile iyice karıştırılır ve üzerine kaynar su ilave edilir. Karışımın 15 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzülerek içime hazır hale getirilir. Öksürük halinde düzenli kullanılması öksürükten hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2 tatlı kaşığı kadar dut pekmezi üzerine göz kararı karabiber ilave edilip karıştırılarak günde bir kaşık tüketilmesi boğazları oldukça rahatlatacak ve öksürüğün hızla geçmesini sağlayacaktır.

Ihlamur hiç şüphesiz ki hasta olunduğunda akla gelen ilk bitkidir. Kuru öksürüğün geçmesi için ise bir miktar ıhlamur ile birlikte ayva yaprağı kaynatılarak içilmesi oldukça iyi gelecektir boğazlara.

Bir miktar elma kabuğu, zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve limon karışımının kaynatılıp süzülerek suyunun tüketilmesi de kuru öksürük ile mücadele de oldukça etkilidir. Bir miktar nişastanın su ile iyice kaynatılıp ardından üzerine limon suyu ve pekmez ilave edilerek karıştırılması ile elde edilen karışımın tüketilmesi de boğazları rahatlatacak ve öksürüğe iyi gelecektir.

Bir miktar kekiğin su ile kaynatılarak içine bir miktar bal katılıp ılıtılarak içilmesi de oldukça etkili olacaktır. Kekik yaprağı öksürük tedavisinde kanıtlanmış bir bitkidir. Bitkinin bal ile kullanımı da etkisini oldukça arttırmaktadır. Limon, karabiber ve tuz karışımının kullanılması da etkili olacaktır. Bir limon dörde bölünür ve bölünen parçalardan birinin üzerine bir miktar karabiber ve tuz atılır.

İyileşmenin hızlanması ve öksürükten kurtulmak için hazırlanan limon yenir. C vitamini sayesinde bağışıklık güçlenirken, nefes alıp verişi rahatlar. Öksürük tedavisinde ideal bir yöntemdir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın