Mukotik Öksürük Şurubu

Solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde etkili olan mukotik öksürük şurubu bebeklerde ve çocuklarda yaşanan öksürüklerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Balgamların sökülmesinde ayrıca öksürüğü önleme özelliğinde olan bir şuruptur. Genellikle çocukların soğuk algınlığına bağlı olarak yaşadığı öksürük durumlarında kullanılmaktadır.

Havaların soğuması ile hem bebeklerde hem de çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları daha çok yaşanmaktadır. Bu durumun yaşanmasının neticesinde öksürük oluşmaktadır. Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük şeklinde yaşanan öksürükler anne ve babaların panik olmasına neden olmaktadır.

Bu panik durumunun yaşanmaması için öncelikle uzman doktor desteğinin alınması gerekmektedir. Özellikle ateş ve öksürüğün bir arada olduğu durumlar önemsenmeli ve acil müdahale için uzman doktordan randevu alınmalıdır. Evde uygulanabilecek kolay yöntemlerde unutulmamalıdır.

Mukotik Öksürük Şurubu Ne İçin Kullanılır?

Mukotik öksürük şurubu çocuklarda ve bebeklerde öksürüğün giderilmesinde doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Peki, mukotik şurup ne için kullanılır?

Üst solunum yolu hastalıklarında bronş salgısının aşırı derecede yoğunlaştığı durumlarda, cerrahi müdahale sonucunda atılması gereken yoğun mukus salgısının oluşumunda, özellikle çocuklarda görülen kulak rahatsızlıklarında, Bronkoskopi öncesinde bronşların temizlenmesinde mukotik öksürük şurubu kullanılmaktadır.

Endişe edilecek durumların yaşanmaması adına öksürük şurubunu kullanmadan önce doktor kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Eczaneden reçetesiz bir şekilde ilaç kullanımı doğru değildir. Pediyatrik şuruplar kategorisinde yer alan mukotik öksürük şurubu balgamın atılmasında çok etkili olmaktadır. Solunum yollarında yaşanan tıkanıklığın giderilmesinde çok faydalı olmaktadır.

Mukotik Şurup Ne İşe Yarar?

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmasının uygun olmaması nedeni ile mukotik şurup kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık bölümünde kullanılması önerilmemektedir. İlaç prospektüste belirtildiği şekli ile ya da doktorun tavsiyesi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Belirlenen dozlarda kullanılması durumunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Peki, mukotik şurup ne işe yarar? Düzenli olarak mukotik öksürük şurubu kullanıldığında hasta da ciddi anlamda rahatlama görülmektedir. Balgamın rahat bir şekilde dışarıya atılmasını sağlamaktadır.

Çıkarılan balgam miktarında artış sağlanması sayesinde hasta kolay bir şekilde kısa süre içinde iyileşme göstermektedir. Balgamın miktarında artış olması nedeni ile öksürüğün şiddetlenmesi durumu korkutmamalıdır. Hastanın ilaç kullanımı sırasında gözlemlenmesi çok önemlidir.

Yan etkilerinin olup olmadığı konusunda da yakından takip edilmelidir. Solunum yollarında yaşanan yoğun mukus salgısından kaynaklanan tıkanma mukotik şurup sayesinde giderilebilmektedir.

Mukotik Şurup Neye İyi Gelir?

Mukotik şurup çocuklar ve bebeklerde yaşanan öksürük durumları için doktorların sıklıkla yazmış olduğu bir pediyatrik şuruptur. Peki mukotik şurup neye iyi gelir? Doktorların tavsiyesi doğrultusunda kullanılan mukotik şurup ilk kullanım sırasında mukus salgısının miktarını arttırdığı için patolojik viskoz durumu olabilmektedir.

Ama bu durum zamanla iyileşme şeklinde kendisini göstermektedir. İlacın normal dozlarda kullanımı sayesinde bebeklerin ve çocukların balgamlı öksürük durumları kolayca giderilmektedir.

Mukotik Öksürük Şurubu Yan Etkileri Nelerdir?

İlk günlerde balgam miktarında ciddi anlamda artış yaşanmaktadır. Kusma, baş ağrısı, bulantı, burun kanaması, hemoptizi, ishal, midede yaşanan huzursuzluk, deride reaksiyonlar şeklinde mukotik şurubun yan etkileri görülebilmektedir. Yüksek dozlarda mukotik öksürük şurubu alınması durumunda yan etkilerin boyutu daha da artış göstermektedir.

Ayrıca hastanın tansiyonunda yükselme görülebilmektedir. Hipertansiyon olma durumuna karşılık dikkatli olunması gerekmektedir. Dozaun azaltılması durumunda ya da mukotik öksürük şurubunun alınmaması durumunda yan etkilerin belirtileri ortadan kalkmaktadır. Mukotik öksürük şurubu doktor başka türlü tavsiye etmediği sürece 12 yaşından büyük olan çocuklar için ve yetişkinler için günde 3 defa 2 ölçek şeklinde alınması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın