Kuru Öksürük Şurubu

Öksürük bazen kısa bir süre sürüp ardından çabucak iyileşir. Ancak bazen de hiç çekilmez bir hal alır. İlerler balgamlı ve kuru öksürük haline gelir. Bazen de büyük hastalıkların habercisidir aslın da. Bu yüzden öksürük aslın da basite alıp umursamayacağımız bir rahatsızlık değil. Sebebi ufak bir üşütme bile olsa öksürüğün önlemini erkenden almalı ve tedavi olmalıyız.

Her hastalıkta ne kadar basit olursa olsun erken tedavi en doğru seçenektir. Hem bedenen daha dinç olmayı sağlar hem de basit görünen ama zararlı bir rahatsızlık ise de erken önlem sayesin de hastalığın büyümesine engel olur. Peki, ufak bir öksürük için hemen doktora mı gidilmelidir? İlaçlı tedaviden ise doğal tedaviler her zaman en iyisidir. Ev de kolayca kendiniz hazırlayarak doğal yollar ile tedavi olabilirsiniz.

Örneğin kuru öksürük için şifalı bitkiler vardır;

 1. Okaliptüs: Tıkalı burun ve kuru öksürüğe faydalı olan bu bitkiyi genç yaşlı herkes kullanabilir.
 2. Nane: Nane yaprakları soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüklere oldukça iyi gelen bir tedavi yöntemidir.
 3. Kekik: Anti bakteriyel özelliği sayesin de kekik bitkisi de kuru öksürüğe oldukça iyi gelmektedir.
 4. Meyan kökü: Bu bitki de boğaz tahrişini azalttığı için kuru öksürüğe iyi gelmektedir.
 5. Zencefil: Zencefil bitkisi de kuru öksürüğe iyi gelen bitkilerden biridir.

Ayrıca kuru öksürük için evde doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. En etkili yöntemlerden biri kuru öksürük şurubudur. Kuru öksürük şurubu isimleri birçok site de farklı farklı gösterilir. Ancak içlerinden bir tanesi en etkili şuruptur. En etkili kuru öksürük şurubu şu şekil de yapılmaktadır;

 • 1 orta boy soğan
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 adet limonun suyu
 • 3 yemek kaşığı doğal bal
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı zencefil

Soğan ve sarımsağı küp küp doğrayarak bir kavanoza koyalım. Üzerine kaynar suyu ilave edelim suyu tamamen soğutalım su soğuduktan sonra kalan tüm malzemeleri de ekleyerek karışımın kapağını kapatıp iyice çalkalayalım. Bu büyükler için öksürük şurubu olduğu için çocuklara ağır gelebilir. Bu şurubu yetişkin bireyler kuru rahatsız edici öksürük tedavisi için günde bir defa bir yemek kaşığı alarak kullanabilir.

Kuru öksürük için diğer tedavi yöntemlerini de şu şekil de sıralayabiliriz;

 1. Ayva yaprağı ve ıhlamur tedavisi: Ihlamur ile birlikte ayva yaprağını kaynatarak içmek öksürüğe oldukça iyi gelen bir tedavi yöntemidir. Yetişkinlerin yanı sıra bebek ve çocuklar için de kullanıma uygundur.
 2. Bal ve karabiber tedavisi: 1 yemek kaşığı bala 1 tatlı kaşığı karabiber katıp karıştırıp kullanılan bir tedavi yöntemidir.
 3. Tuz gargarası tedavisi: Kuru öksürük için tuz gargarası da çok iyi bir tedavi yöntemidir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı tuzu katıp karıştırarak gargara yapmak öksürüğe birebir çözümdür.
 4. Nişasta- Su- Portakal suyu tedavisi: Bir su bardağı nişasta ile bir çorba kaşığı nişastayı kaynattıktan sonra bir bardak portakal suyu ( portakal suyu yok ise limonata da kullanılabilir) ile karıştırıp içmek de öksürüğe çok iyi gelmektedir.
 5. Badem- Tereyağı- Şeker tedavisi: Badem tanelerini bir gece boyunca suda beklettikten sonra ertesi gün iyice ezip 20 gram tereyağı ve biraz şeker ile karıştırarak tüketmek öksürüğe en iyi gelen tedavi yöntemidir. Çocuk ve yetişkinler için uygun bir yöntemdir. Ancak bu tedavinin bebeklere kullanılması kesinlikle önerilmez içerisinde ki tereyağı bebeklere ağır gelebilir.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın