Hırıltılı Öksürük

Öksürük, bebeklerde en yaygın olarak görülen şikâyetlerden biridir. Bu öksürüğe bazen üşütme veya gribal enfeksiyonlar neden olur. Bazen de ciddi solunum yolu hastalıklarının belirtisi olarak kabul edilir. Özellikle bu öksürük hırıltılı olarak gözlemleniyorsa, bunun detaylı bir araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Bebeklerde Hırıltılı Öksürük Bronşit Belirtisi Midir?

Bebeklerde hırıltılı öksürük genellikle bronşit belirtisi olarak kabul edilir. Bu teşhisin doğru biçimde koyulması için kan tahlilleri, akciğer grafisi gibi tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bronşit, akciğerlerde bulunan bronş tüplerinin yani bir diğer ifade ile soluk borularının iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması anlamına gelen bir hastalıktır.

Ciddiye alınması gereken bronşit, ilk belirtilerini gösterdiği anda doktora başvurulmalıdır. İlk safhalarında tespit edildiğinde tedavisi daha kolay gerçekleşmektedir.

Bronşitin belirtileri ilk etapta, soğuk algınlığı belirtilerine benzetilmektedir. Ateş, burun tıkanıklığı, hapşırma ve öksürük ile kendisini gösteren hastalık, bir haftadan daha uzun sürüyorsa, mutlaka daha ciddi tetkikler yapılmalıdır. Bronşit öksürüğünün hırıltılı olması, dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Bebeklerdeki hırıltılı öksürük tetkiklerinde bronşit teşhisi koyulduysa, bebeğin hastanede tedavi görmesi istenebilir. Bu sayede çok daha kontrollü bir tedavi uygulanmış olur. Hastanede yatan bebeğin kan değerleri sürekli kontrol altında tutulur ve oksijen tedavisi uygulanarak solunum rahatlatılır. Fakat bronşit henüz ilk safhasındaysa, bebeğin evde tedavi edilmesi de mümkündür.

Boğmaca Hastalığı Ve Hırıltılı Öksürük

Bebekte hırıltılı öksürük yalnızca bronşit belirtisi değildir. Hırıltılı öksürükle birlikte kendisini gösteren birçok solunum yolu hastalığı vardır. Bunlardan biri de bebeklerde sıkça görülen boğmaca hastalığıdır. Boğmaca öksürüğü genellikle kurudur ve inatçıdır. Bununla birlikte hırıltılı solunum gözlemlenir. Öksürükten önce bebekte, soğuk algınlığına benzer belirtiler görülür. Ancak ateş yüksek değildir.

Boğmaca hastalığında, yoğun bir balgam oluşur. Hatta bu balgam, bebeğin burun deliklerinden itibaren etkili olur. Öksürük kuru olduğu için bu balgamı atmakta zorlanan bebek, sürekli öksürür. Bu öksürük, solunum yollarının iyice tahriş olmasına neden olur. Boğmaca, çok ciddi bir hastalıktır ve tedaviyle müdahale edilemezse, öksürük krizi sırasında solunum durmasına bile yol açabilir.

Boğmaca hastalığına neden olan bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakteri, hava yolu ile bulaşır. Boğaz yolu, soluk borusu ve akciğerlerde enfeksiyon oluşturan bu bakteri, ancak güçlü bir antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Hırıltılı Öksürüğün Diğer Nedenleri

Astım hastalığı, bebeklerde hırıltı ile görülen öksürüğün nedenlerinden biridir. Astım hastalığında öksürük, sabahları daha yoğun olmakla beraber günün ilerleyen saatlerinde de görülür. Bu öksürük süreklidir. Kesik kesik ve hırıltılı, bazen de ıslık çalar gibi hissedilir.

Bebeğin hareketli olduğu zamanlarda, yüksek sesle ağladığı ya da kendisini zorlayacak sesler çıkardığı anlarda artan bu öksürük, astım belirtisi olabilir. Astımı tespit etmek için önemli tahliller yapılır ve bebeğin ailesindeki astım öyküleri araştırılır. Çünkü astım, kalıtsal bir hastalıktır.

Astımın temel sebebi, akciğerlerde ve nefes yollarındaki bir daralmadır. Bu, kronik bir hastalıktır. Astım hastalığı olan bebeklerin yanında kesinlikle sigara içilmemeli, odaları ve oyuncakları tozlardan arındırılmalı ve doktor tarafından uygun görülen ilaçlar, aksatmadan verilmelidir.

Astım hastası olan bebeklerin uygun zamanlarda doktor kontrolleri yapılır ve ilaçlarını düzenli olarak alması sağlanırsa, hastalığın seyrinin hafiflemesi söz konusudur.

Hırıltılı öksürüğe neden olan başka bir hastalık da Gastroözofageal Reflü hastalığıdır. Bu hastalık bebeklerde, diğerlerine nazaran çok yaygın değildir. Eğer bebek bir şeyler yedikten sonra öksürüğü artıyorsa, özellikle yatma sırasında bu öksürük daha da artıyorsa, bu hastalıktan şüphe edilebilir. Bu hastalığa yakalanan bebeklere asitli, yağlı, soslu yiyecekler yedirilmemelidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın