Geçmeyen Öksürük

Öksürük bir hastalık türü değildir ancak uzun süreli olan öksürükler bir hastalık habercisi olabilir. Tıp dilinde 4 hafta boyunca süren öksürük çeşidine uzun süreli, 8 haftayı geçen öksürük çeşitlerine ise kronik öksürük adı verilir.

Özellikle kronik olan öksürük çeşidi enfeksiyon sonrasında tahril, akciğer rahatsızlıkları, KOAH, reflü, astım ya da tüberküloz gibi çok ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple geçmeyen kuru öksürük çok önemsenmeli ve de mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu anlamda yetişkinlerde geçmeyen öksürük nedenleri çeşitlilik göstermektedir.

Geniz akıntısı ya da solumun yolları rahatsızlığı olarak belirtilse de, akciğer kanseri gibi çok ağır hastalıklar şeklinde de ilerleyen süreçlerde ifade edilebilir. Eğer gribal bir takım enfeksiyonlara bağlı olarak geçmeyen öksürük ve balgam problemi yaşıyorsanız, doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Ancak bu tür öksürükler genel olarak 2 ay kadar sürebilir.

Bunun nedeni ise sinüzit ya da sigara kullanmak olabilir. Bu anlamda geçmeyen öksürük için birçok alternatif tıbbi yöntem mevcuttur. Bu tür yöntemler çocuklarda geçmeyen öksürük türleri için denenebilir.

Çünkü sürekli ilaç vermek çocuklar üzerinde daha çabuk yan etkiler göstermesine ve bünyelerinin o tür ilaçlara bir süre sonra bağışıklık kazanmasına sebep olabilir. Bu geçmeyen balgamlı öksürük nedenleri çok çeşitli olabilmektedir.

Geçmeyen kuru öksürükler, özellikle astım hastalarında ya da akciğer kanseri rahatsızlıklarında sık sık görülmektedir. Bu öksürük çeşidi genellikle kronik bir halde görülmektedir. Eğer bu tarz hastalıklara yakalanma gibi bir riskiniz var ise ya da sigara kullanıyorsanız, 2 haftalık süreyi aşan öksürükler için bir doktora başvurunuz.

Eğer çocuklarda sürekli öksürük sorunuz var ise önce alternatif bir takım tıp yöntemlerini ya da başka bir deyiş ile bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Eğer halen iyileşme yaşanmıyor ise ve 2 haftayı aşan sürelerde oluyor ise doktorunuza danışınız.

Geçmeyen Öksürük Neyin Belirtisidir

Yetişkin kişilerde geçmeyen öksürük genel olarak üst solumun yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak genellik ile astım, bronşit ya da zatürre gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Eğer kuru öksürük sonrası ateşlenme, iştahsızlık ya da halsizlik gibi durumlar yaşarsanız, mutlaka bir doktora görünmekte fayda olacaktır. Çünkü geçmeyen öksürükler için uygulayacağınız bitkisel tedavi yöntemi bu hastalıklar olunca yanıt vermeyebilir.

Geçmeyen Öksürük Tedavisi

Geçmeyen öksürük çeşitleri ya da balgam tedavisi uygulayabilmeniz için doktorunuza başvurabilir ya da alternatif bir takım yöntemler deneyebilirsiniz. Çocuklarda sürekli öksürük sorunu yaşanıyor ise ve hırıltı ya da ateşlenme gibi bir takım problemler yok ise, ayağının altına Vicks ismi verilen merhemden sürerek çorabını giydirebilir, gece bu şekilde uyumayı sağlayabilirsiniz. 2 yaşın altında olan çocuklara bu yöntem denenmemelidir.

Yetişkinler de hem ayaklarının alt kısmına hem de göğüs bölgeleri kısmına bu merhemi sürebilirler. Bu geçmeyen balgamlı öksürük için burun günde 3 ya da 4 defa tuzlu su ile çalkalanmalıdır. Bu sayede geniz akıntısı problemi olan kişilerin boğazı tahriş olmayacaktır.

Sabah ya da akşam olmak üzere hem çocuklara hem de kendinize ada çayının gargarasını yapabilirsiniz. Bu sayede soğuk algınlığı gibi bir tür gribal enfeksiyona karşı da korunmuş olursunuz. 4 tane yemek kaşığı iyi kalitede olan bir bal ile 3 ya da 4 damla limon suyu ve de 1 tatlı kaşığı toz zencefil ekleyerek; macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı da sabah ve de akşam olmak üzere her gün günde en az iki kere tüketerek iyileşebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın