Çocuklar İçin Öksürük Şurubu

Dünyada etkinliği kanıtlanmamış ve pek çok yan etkileri olan fakat buna karşılık en çok kullanılan ilaçların başında çocuk öksürük şurubu gelmektedir. Çocuklarda öksürük akciğer enfeksiyonlarında veya solunum yollarında balgamın sökülmesini sağlar. Kuru gıcıklı öksürük, pek ciddi bir sorun olmamakla beraber, nedeni her zaman bilinmeyebilir.

Soğuk algınlığı esnasında burun akıntısının genze giderek solunum borusunu tahriş etmesinden kaynaklanabilir. Vücudun ana soluk borusuna yabancı cisim kaçtığında bunun atılmasına yönelik bir çaba olarak kuru öksürük görülür.

Çocuğun yanında sigara içiliyorsa, sigara dumanı, çocuğun solunum yollarını tahriş ederek kuru öksürüğe neden olabilir. Kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilmektedir.

Çocuklar İçin Öksürük Şurubu ve Kullanım Güvenliği

Çocuklarda öksürük balgamlı bir öksürükse, kesinlikle öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması gerekmektedir. Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırarak, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Öksüren çocuğun odasını sürekli nemli tutmak gerekir. Öksürüğün, çocuklukta grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarından dolayı ortaya çıkabileceği gibi, astım, farenjit veya daha farklı akciğer hastalıklarından da kaynaklanabilir, özellikle çocukluk döneminde kreş ve okulla birlikte öksürük şikayeti artar. Küçük ve özellikle okul dönemindeki çocuklarda yılda 5-6 defa üst solunum yolu hastalıklarının görülmesi normaldir.

Çocuğun hastalığı hangi şiddette geçirdiğine dikkat edilmesi gerekir. Üst solunum yolu hastalıklarında, hastalığın başladığı dönemde ortaya çıkan öksürük çok hafif şiddette olması ve en geç bir hafta içinde bitmesi gerekir. Öksürüğün sebebinin mutlaka tespit edilmesi ve tedavinin buna göre yapılması gerekir. Genellikle tedavi olarak, öksürük şurubu ve antibiyotik veriliyor.

Aynı şikayetleri sürekli tekrarlayan çocukların aileleri de bir zaman sonra, doktora başvurmadan aynı ilaçları hastalık tekrarlandığı zaman kullanmaya başlarlar. Bu durum alt solunum yolu hastalıklarının teşhisinde geç kalınmaya yol açmaktadır.

Oysa, gribal enfeksiyonlarda ilaç kullanımı yararlı değildir. Sadece ateş düşürücü vermek ve burunu yıkayarak açık tutmak yeterli olacaktır. Eğer gribal enfeksiyon geçiren çocukta astım varsa, o zaman grip göğse iner ve uzun süreli, tekrarlayan öksürük ortaya çıkar.

Öksürük şurupları, çocukluk grubunda hiçbir hastalıkta yeri olan ilaçlar değildir. Hatta, ilaç olarak bile kabul edilmezler. Astım ve basit soğuk algınlığında, öksürük şuruplarının kesinlikle yeri yoktur ve tıbben hiçbir faydası bulunmaz. Tedavi için şurup verilse de verilmese de hastalık aynı şekilde ve şiddette geçer. Öksürük şurupları karaciğere yük bindirmektedir.

Ailelerin, ilaç kullanıldığı için çocuğun tedavi olduğunu zannettiğini ve bu sebeple altta yatan bir astımın teşhisinde geç kalınabilir. Birçok ülkede 6 yaş altındaki çocuklarda öksürük şurubu verilmesi yasaklanmıştır.

Çocuklarda Öksürük Şurubu Hangi Durumlarda Kullanılmalı?

Alerjik bronşite bağlı öksürüklerde doktor kontrolünde öksürük şurubu, doktorun verdiği dozda kullanılabilir. Diğer rahatsızlıklarda ise öksürük şurubu rahatsızlığın tanısını geciktirir ve hastalığı perdeler. Öksürük şuruplarının bir kısmı öksürüğü kesmek, duyulmaz hale getirmek için yapılmıştır, bir kısmı ise akciğer de var olan salgıları dışarı atmak için yapılmıştır, öksürük şurubu çocuk ve bebeklerde, hastalık tanısı konmuş, uygun tedavi uygulanmış ve hekim önerisi ile kullanılabilir. Öksürük şurubunun yanlış kullanılması bağışıklık sistemini zayıflatır.

Çocuk öksürük şurupları kulağa güzel gelse de daha o yaşta ilaç kullanmaya başlamak en son tercih edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle çocuk ve bebeklerin öksürükleri doğal yollarla geçirilmelidir. Öksürük şurubunun baskılayıcı özelliğinden dolayı oldukça fazla yan etkisi vardır. Doktor öksürük şurubu verdiği durumda, etken maddelere karşı alerji olup olmadığı hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın