Bricanyl Öksürük Şurubu

Bricanyl öksürük şurubu 100 ML’lik şişelerde satılan, keskin etkili bir öksürük kesici ilaçtır. Öksürüğe neden olan çeşitli akciğer ve solunum yolları problemlerinde kullanılmaktadır. Öksürüğe neden olan birçok hastalık bulunmaktadır. Öksürüğün nedeni kesin olarak tespit edilmeden, bu ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Mümkünse doktor tavsiyesi ile alınmasında yarar vardır.

Bricanly Öksürük Şurubu Hangi Hastalıklarda Kullanılmalıdır?

Bricanly öksürük şurubunun içeriğinde kullanılan etken madde, Terbutalin sülfat ve buna ek olarak Guafenezin maddesidir. Bu maddeler, solunum yollarındaki kaslar üzerinde etki göstermektedir.

Soğuk algınlığı ve ciğerlerde balgam birikmesi gibi durumlarda, solunum yolları kaslarının gevşemesine, bu sayede balgamın atılmasına yardımcı olan bu maddeler, astım tedavisinde de etkilidir. Bricanly öksürük şurubu bazen doktorlar tarafından astım hastası olan kişilere de reçete edilmektedir.

Bricanyl şurup öksürük tedavisinde, balgamın biraz daha sıvı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Yoğun şekilde bulunan balgamın, akciğerden dışarı atılması oldukça güçtür. Bricanly şurup, balgamı yumuşatır ve bronşların gevşemesine neden olur.

Bu sayede ciğerlerdeki balgam, çok daha kolay bir şekilde atılmış olur. Şurup, bu özellikleri dolayısıyla kronik bronşit tedavisi ve bronşite bağlı olarak gelişen astımın tedavisinde de etkili olmaktadır.

Bricanly Şurup Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu şurup eğer doktor tarafından reçete edilmemişse, hamilelikte veya emziren annelerde kullanılması olumsuz sonuçlar doğurabilir. İlacın etken maddeleri, anne sütü ile bebeğe geçebilir. Şurup 2 yaşın altındaki bebeklerde asla kullanılmamalıdır.

İlacın etken maddelerine karşı alerjik reaksiyon gösteren hastalar tarafından kullanılmaması önerilmektedir. Ayrıca araba kullanmak ya da işi dolayısıyla makineleri kullanmak zorunda olan kimselerin, bu ilacı alırken dikkatli olması gerekir. Nadiren de olsa uyku ve yorgunluk hissi oluşturabileceğinden, çalışma süresinde ilacın içilmemesi daha doğru olacaktır.

Piyasada birçok öksürük şurubu bulunmaktadır. Bu öksürük şuruplarının her biri farklı solunum yolları enfeksiyonları ve akciğer hastalıkları için üretilmektedir. Bricanly şurup, balgamlı öksürüklerde balgamın atılmasını kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Eğer kuru öksürük şikâyetiniz varsa ya da balgam atılması gereken bir durum yaşamıyorsanız, bu ilacı kullanmamanız önerilmektedir.

İlacın kullanımı sırasında sigara içmek, akciğerlerde daha büyük problemlere yol açacaktır. İlaç, bronşları genişlettiği için, içilen sigaranın içerisindeki nikotin ve katran gibi maddeler, bronşlara daha fazla dolacak ve böylelikle öksürük sorunu, daha yoğun bir şekilde kendisini gösterecektir. Bu nedenle ilaç kullanımı sırasında asla sigara içilmemeli ve sigara içilen ortamlardan bile uzak kalınmalıdır.

Bricanly Şurup Hangi Hastalarda Kullanılmaz?

Bricanly şurup, kalp hastalığı olan kimselerde, yalnızca doktor kontrolü ile kullanılabilir. Damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğu olan hastalarda da, dikkatle kullanılmalıdır. Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyecek etken maddeleri içeren bu şurup, aynı zamanda karaciğer yetmezliği sorununda da olumlu etkiler yaratmayacaktır. Bu türlü hastalıkları olan kimselerin, mutlaka doktora danışarak bu ilacı kullanmaları gerekmektedir.

Baricanly şurup, kemoterapi gören hastalarda, çeşitli yan etkilere sebep olur. Özellikle akciğer kanseri dolayısıyla görülen kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sırasında, bu ilacın kullanımından uzak durulmalıdır. Bu durumlarda yaşanacak olan öksürüklerde, bricanyl şurup öksürüğe iyi gelirmi sorusuna en doğru cevabı, ancak bir onkoloji uzmanı verecektir.

İlacın yan etkileri arasında kalp çarpıntısı, baş dönmesi, mide bulantısı, ellerde titreme, görme bozuklukları, uyku problemleri, sinirlilik gibi durumlar gözlemlenmiştir. İlacı kullanırken bu durumlardan herhangi birisi yaşanıyorsa, muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

Bricanly şurup, doktor tarafından başka şekilde önerilmediği durumlarda günde iki kez bir ölçek kullanılmalıdır. Doz aşımında en yakın hastaneye başvurulmalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın