Bebeklerde Öksürük Şurubu

Özellikle bebeklerde yaşanan öksürük bir hastalığın habercisi olabildiği gibi solunum yollarına kaçan herhangi bir cismin çıkartılması nedeni ile de oluşabilmektedir. Öksürük sayesinde solunum yollarındaki balgamın ya da akciğerlerde oluşan balgamın sökülmesi sağlanmaktadır. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde görülen kuru gıcık şeklinde oluşan öksürüğün nedeni tam olarak bilinemese de çok yaygın bir öksürük tipi olmaktadır.

Bebekte öksürük ebeveynler için endişe verici durumlar arasında olmaktadır. Toz, alerjik durumlar ve sigara dumanı gibi durumlar nedeni ile de kuru öksürük oluşabilmektedir. Bu nedenle bebekleri ve çocukları öksürük durumundan korumak adına bazı önlemlerin alınması çok önemli olmaktadır.

Bebeklerde öksürük tedavisi için evde yapılabilecek yöntemlerin yanında doktor muayenesi de çok öneli olmaktadır. Genellikle öksürük teşhisi konulan bütün bebeklere bebek öksürük şurubu verilmektedir. Bebeklerde öksürük tedavisi için verilen pek çok şurup çeşitleri bulunmaktadır.

Bebekler genel olarak boğaza bir cisim kaçması nedeni ile de öksürebilmektedir. Ayrıca soğuk algınlığına bağlı olarak da öksürük durumlarının yaşanması durumunda bebekler için özel olarak üretilmiş olan şurup kullanılması doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Öksüren bebeklerin rahatlaması ve balgamı rahat bir şekilde dışarı atması gerekmektedir.

Öksürük aslında vücudu yabancı maddelerden temizlemek adına yapılan faydalı bir eylemdir. Soğuk algınlığı nedeni ile oluşan öksürüklerde öksürük şurubu kullanılması gerekebilmektedir. Bebeklere verilen öksürük şurupları kuru öksürük şurupları ve ıslak öksürük şurupları olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Soğuk algınlığı, alerjen durumlar ve grip gibi hastalıkların olması durumunda kuru öksürük şurupları kullanılması gerekmektedir. Boğazın temizlenmesi için oluşan öksürük çeşidi olmaktadır.

Salgılar sonucunda meydana gelen öksürük için ıslak öksürük şuruplarının kullanılması gerekmektedir. Bakterilerin ve mikropların barınması sonucunda oluşabilen bu öksürüp tipinde balgamların dışarı atılabilmesi için öksürük eylemi oluşmaktadır. Öksürme ihtiyacının yüksek olduğu bu öksürük çeşidinde bebekler havadan mikrop kapabilmektedir.

Özellikle 4 aylıktan küçük olan bebeklerde yaşanan öksürükler ciddiye alınmalı ve mutlaka doktor tedavisi için uzman hekime başvurulmalıdır. Yüksek ateş durumlarının da beraberinde yaşanıyor olması ve nefes almakta zorluk yaşanıyor olması durumlarında beklemeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Öksürük Şurubu İsimleri

Bebeklerin öksürük durumlarında kullanılabilecek çeşitli isimler altında öksürük şurupları bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi olan ve reçeteli olan ilaçların alınarak kullanılması gerekmektedir.

  • Benical Şurup= Özellikle alerjik öksürük tedavisinde kullanılan Benical şurup üst solunum yolu hastalıklarında etkili olmaktadır. Enfeksiyon sonucunda oluşan balgamlı öksürüklerin giderilmesinde etkili olmaktadır.
  • Zaditen Şurup = Mevsimsel olarak gelişen nezle, alerjik nezle ve nefes darlığına bağlı olarak yaşanan öksürüklerin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Peditus Şurup = Grip, nezle gibi üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen öksürük, ateş ve ağrı durumlarında etkili olarak kullanılan Peditus şurup en çok tavsiye edilen şuruplar arasında yer almaktadır. Bebek için öksürük şurubu olarak kullanılmaktadır.
  • Butirol Şurup = Hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanabildiği bir öksürük şurubudur.
  • Mukotik Şurup = Genelde öksürüğün balgamlı olması durumunda çocuklar için verilen bir öksürük şurubu çeşididir.
  • Actifed Şurup = Mukozanın temizlenmesinde ve üst solunum yollarının açılmasında etkili bir şekilde faydası olan öksürük şurubudur.

Bebeklerde Öksürük Tedavisi İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle bebeklerin hastalıklardan uzak durması ve korunması adına hasta kişilerin yanından uzaklaştırılması gerekmektedir. Yattığı odanın nemli olması ve sık sık havalandırılması çok önemlidir. Alerji kaynaklı öksürüklerden korunmak adına toz, kir, sigara dumanı ve hayvan tüyleri gibi dış etkenlerden bebeklerin korunması gerekmektedir.

Ayrıca bebeklerin uyurken yüksek bir yastığa yatırılması daha rahat uyumasına olanak sağlamaktadır. Bol bol sıvı tüketmesini sağlamak gerekmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın