Bebeklerde Öksürük Nasıl Kesilir?

Bebeklerin öksürmesi çoğu kez bir hastalıktan ileri gelmez. Bebeklerin tüm organları doğduğu andan itibaren gelişmeye başlar. Solunum yolları da böyledir. Bazen broşlarına yabancı bir cisim girdiğinde bunu dışarı atmak için yetişkinler gibi öksürürler. Solumum yollarında balgam gibi oluşumlar da bu şekilde atılır. Bebeklik çağı 1 yaşa kadardır. Bu dönemde devamlı bir öksürük varsa çocuğun solunum yollarında veya kalbinde bir sorun olabilir.

Bu sorunlar genelde kolaylıkla tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Solunum yollarının bebeklerde çok yumuşak olması da hırıltılı nefes almaya neden olur. Bu durum yaşla birlikte düzelir. Bebeklerde beslenme sonrası da öksürme çok görülür bunun nedeni de sindirim sisteminin oluşturduğu basit sorunlardır. Bebek boğmaca hastalığına yakalanmışsa çok öksürür. Bu durum ciddiye alınmalıdır.

Bebeklerde öksürük ne zaman tedavi edilmeli?

Bebeklerde görülen öksürüğün çoğu kez önemli bir nedeni olmasa da bir günde üçten fazla öksürüyorsa doktora göstermekte fayda vardır. Bebeklere doktor tavsiyesi dışında her hangi bir ilaç, bitkisel çay veya şurup vermek doğru değildir. İnsanların çoğu bu konuda iyi niyetli tavsiyeler verseler de sonuç çok kötü olabilir.

Bu bakımdan bebeklerde öksürük nasıl giderilir sorusunun tek cevabı doktora götürmektir. Elbette büyüklerin evde yapabilecekleri ufak tefek değişiklikler öksürüğe yakalanmamasına veya hafif atlatmasına fayda eder:

 1. Bebeğin yüzünden veya ellerinde öpülmesine izin vermemek.
 2. Küçük çocuklara ve hasta insanlarla aynı odada bulundurmamak.
 3. Ev temizliğine dikkat etmek, evi havalandırmak özellikle elektrik süpürgesini bebeğin yanında yapmamak.
 4. Evi çok sıcak veya soğuk tutmamak.
 5. Bebeğin her beslenme sonrası gazını iyi çıkarmak.
 6. Bebeğin yakınına ulaşabileceği küçük cisimleri koymamak.
 7. Bebeğin yüzünü uyuması amacıyla örtülerle örtmemek.
 8. Aşılarını ihmal etmemek.
 9. Doktorun verdiği ilaçları dozajında ve zamanında vermek.
 10. Bebeği çok ya da az giydirmemek.
 11. Evde buhar tedavisi (doktorun önerisiyle) yapılabilir.

Yukarıdaki tavsiyeler bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir sorusunun ufak önlemleridir ama çok etkilidirler.

Bebek öksürük için doktora götürüldüğünde kapsamlı bir muayeneden geçer. Kalp ve solunum yolları sorunu var mı araştırılır. Doktorlar bile bebeklerde öksürük tedavisi için hemen şu ilacı alın demezler. Öncelikle öksürüğe neden olan hastalık veya olumsuz etmen iyice araştırılır ki bir daha tekrar etmesin. Örneğin çocuk boğmacaya yalanmışsa çok kötü öksürecektir.

Bunu hafifleten ilaçlar olsa da soğuk algınlığından kaynaklanmadığından soğuk algınlığı ilaçlarının faydası olmaz. Bu sebeple bebeğin öksürmesinin sebebi gerekli tıbbi işlemlerle tespit edilir. Bazı ender durumlarda iç organların görüntülemesi veya kan- idrar gibi tahliller de yapılır.

Bebeklerde önemsiz hastalıkların yanı sıra zatürree, astım, bronşit, ileri alerji durumları, kalp sorunları gibi çok tehlikeli hastalıklar da öksürüğe neden olabilir. Bu bakımdan ebeveynler kendi başlarına şurup gibi ilaçlara başvurmamalı vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Normal koşullarda bile 2 yaşından önce şuruplar doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Peki,

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeğin burnu akıyor ve üşütme emareleri gösteriyorsa doktorlar genelde burun damlası verirler. Bu damla bebeğin burnunu açarak daha rahat uyumasını ve öksürüğünün azalmasına yardımcı olur. Eczanelerde büyüklerin kullanabilecekleri nefesle çekmek suretiyle burunda oluşan akıntıları dışarı çıkarmayı sağlayan aletler mevcuttur. Katı parçalar bu şekilde uzaklaştırılınca bebeğin burnu açılır.

Burnu tıkanan bebeğin öksürüğü artar bu bakımdan bebeği dik pozisyonda gezdirmek de faydalıdır. Bu sırada onu rahatlatacak şarkılar söylenirse daha iyi olur. Beslenme sonrası da yarım saat gezdirmek kusmayı ve bundan kaynaklanan öksürüğü engeller.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın