Bebeklerde Hırıltılı Öksürük

Bebeklerde öksürük ve hırıltı, nefes alıp verme esnasında ortaya çıkan nefes alma güçlüğü ile birlikte duyulan ses, hırıltı olarak ifade edilmektedir. Hırıltı olarak ifade edilen durum kimi zaman çok hafif olmakla birlikte yalnızca stetoskopla duyulabilir özellikte olurken, bazı durumlarda da çıplak kulakla duyulabilir durumda hırıltı ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda bu durum genellikle soğuk algınlığında yaşanmaktadır. Büyük çocuklara kıyasla hırıltı problemi bebek ve küçük çocuklarda daha sık karşılaşılan bir durum olma özelliğine sahiptir. Bebeklerde hırıltının sebepleri arasında alerji, astım, bronşiolit, krup hastalığı, gıda alerjisi, Zatürre, yabancı cisim yutma gibi çeşitlilik gösteren faktörler bebekte hırıltılı öksürük görülmesine neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Bebeklerde hırıltı nasıl geçer? Sorusunun cevabı anneler tarafından en çok merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Bebeklerde hırıltılı öksürük tedavisi için yapılması gereken ilk ve önemli şey, çocukta ve bebeklerde öksürük hırıltı görüldüğünde bir uzman çocuk doktoruna çocuğu götürmektir.

Doktor, çocukta ortaya çıkan hırıltının altında yatan sebebin tanısını koyacak ve problemin giderilmesi için gerekli olan tedaviyi uygulayacaktır. Bebek ya da çocukta ortaya çıkan hırıltının sebebine göre doktor hasta bebek için aşağıda listelenen ilaçları reçete edebilmektedir.

  • Burun spreyi
  • Anti-inflamatuar ilaçlar
  • Kortikosteroidler
  • Antihistamin haplar
  • Bronşları genişletici etki yaratan bronkodilatör
  • Alerji ve tıkanıklık gibi sağlık sorunları görüldüğünde doktorunuz daha basit bir tedavi metodunu deneme yolunu tercih edebilmektedir.
  • Bu metotlardan bazıları:
  • Düzenli ev temizliği yapılması

Bebeğin odasının kapısına perde takılması ve böylece bebeğin polenlere karşı alerjisi olması durumunda toz ve polenlerin, hayvan tüylerinin bebekten uzak tutulması sağlanır.

Bebek ya da çocuk uyurken yastığının desteklenmesi ya da yüksek yastıkta yatırılması önerilebilir. Böylece çocuktaki tıkanıklık üzerinde rahatlatıcı bir etki ortaya çıkacak ve hırıltı azalacak ya da ortadan kalkacaktır.

Bebeğe bol sıvı takviyesi yapılmalıdır. Gün boyunca normalde olduğundan daha fazla sıvı verilmesi çocuğun iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır. Buhar makinesi kullanılarak, bebeğin solunum yollunda nem sağlanması yararlı olacaktır.

Banyo sonrasında, buharlanmış olan banyoda bebeği 5 dakika kadar bir süre oturtmak, tıkanıklığı azaltıcı bir etki gösterecektir. Bu esnada bebeğin sırtına sıvazlayarak hafifçe pışpışlamak iyi olacaktır. Bu sayede bebeğin daha kolay nefes alması sağlanabilir. Ancak burada verilen bilgilerin hiç birinin doktora danışılmadan yapılması doğru değildir.

Bebeklerde Hırıltılı Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde hırıltılı öksürük bitkisel tedavi yöntemleri denene bilir. Ancak tüm bu tedavi yöntemlerini denemeden önce doktora danışılması son derece önemlidir. Bebeklerde hırıltıya ne iyi gelir? Konusuyla ilgili olarak çeşitli bitkisel önerilerden bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Öksüren bebeğinize faydalı olabilecek bitki çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan 2 ve ya 3 parmak büyüklüğünde taze zencefil, kalın bir tutam ıhlamur, bir çay kaşığı şahtere otu, bir çay kaşığı hibiskus otu 1 su bardağı kadar su içinde 4 ila 5 dakika kadar bir süre kaynatılarak çay yapılır.

Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra demlenmesi için bir süre dinlendirilir. Bu karışımın tadı bir miktar acı olabilmektedir. İçine bir miktar şeker ilave edilebilir. Daha sonra bu çaydan belirli aralıklarla içilmesi öksürüğe ve hırıltıya iyi gelecektir.

Bir yaşın üzerindeki çocuğa yatmadan önce bal verilmesi öksürüğü azaltır ve boğazı yumuşatıcı ekti gösterir. Çünkü balda öksürük giderici bir etki bulunur. Ancak bal, 1 yaşın altındaki bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Verilmesi halinde bebeğin hayatı açısından çok ciddi sonuçların doğmasına sebebiyet verebilmektedir. Akut olmayan öksürüğün giderilmesi için Ihlamur çayı son derece faydalı bir etki sağlamaktadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın