Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde ve çocuklarda balgamlı öksürük çok sık olarak görülmektedir. Üst solunum yollarında yaşanan enfeksiyona bağlı olarak oluşan balgam ve mukusun atılmasına bağlı olarak öksürük refleksi gelişmektedir. Aslında bu refleksin gelişmesi tamamen doğaldır. Sonbahar ve kış aylarında balgamlı öksürük çok daha yaygın olarak yaşanabilmektedir.

Öksürük şiddetli olarak yaşandığında balgamlı öksürük durumu gelişmektedir. Genizde oluşan akıntının çözüme kavuşturulması çok önemlidir. Balgamlı öksürüğün bebeklerde mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bebeklerde balgamlı öksürük görüldüğünde uzman doktordan randevu alınması gerekmektedir. Özellikle bebeklerde geçmeyen balgamlı öksürük mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Uygulanacak olan tedavi sonucunda bebekte balgamlı öksürük sorunu ortadan kalmaktadır. 10 gün içerisinde bebekler ve çocuklarda rahatlama görülecek ve kolay bir şekilde iyileşme sağlanacaktır.

Bronşlarda birikmiş olan mukusu atmaya yönelik olarak gelişen öksürük bebeklerde balgamlı öksürük olarak bilinmektedir. Bebeklerde balgam nasıl atılır ? Bunun iyi bir şekilde bilinmesi ve ebeveynlerin bilinçli olması gerekmektedir. Bebeklerde balgamlı öksürüğün görülmesi durumlarında mutlaka doktora götürülmesi ve tedavisinin yaptırılması gerekmektedir.

Genellikle anne ve babalar bebeklerde balgam nasıl söktürülür? Merak etmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemleri sayesinde balgamlı öksürükten kurtulma ve normal sağlıklı duruma geçme söz konusu olmaktadır. Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemlerine ek olarak evde yapılabilecek doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde öksürük rahatsızlığına çözüm bulabilmek mümkündür.

Peki bebeklerde balgamlı öksürük için ne yapmalı? Eğer bebekler anne sütü ile besleniyorsa öksürüğün rahatlatılması için sık sık emzirilmesi gerekmektedir. Anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendirici bir yapısının olması sayesinde sık emzirme işlemi öksürüğün giderilmesinde ve bebeğin hastalıklara karşı direnç kazanmasın etkili olmaktadır.

Bebeklerin kısa zamanda iyileşmesini sağlayan anne sütü solunum sisteminin nemli tutulmasını da sağlamaktadır. Bu sayede balgam daha kolay bir şekilde atılabilmektedir.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Tedavisi

Bebeklerde yaşanan öksürük durumlarında öksürük şurubu kullanımı doğru olmamaktadır. Balgam atılmasını ciddi anlamda etkileyen öksürük şurupları bebeğe zarar verebilmektedir. Balgamın doğal yollardan atılmasının sağlanması için doğal yöntemlerin kullanılması tercih edilmesi gerekmektedir. Balgam söktürücü ilaçların kullanımı da mide mukozasına ciddi zararlar verebilmesinden dolayı kullanılmaması gerekmektedir.

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Yetişkinler balgamı kolay bir şekilde çıkartabilirken bebeklerin balgamı çıkartabilmesi çok zor olmaktadır. Bebeklerin balgamı vücuttan dışarıya kolayca atabilmesi için bazı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Özellikle solunumu hırıltılı olan bebeklerin balgam çıkartılmasında yardımcı olunması gerekmektedir. O halde bebeklerde balgam nasıl söktürülür? Balgamı söktürmenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

Fiziksel olarak yapılacak Müdahale = Bebek öksürmeye başladığında dizlerinin üzerine gelecek şekilde yüzükoyun yatırılması ve sırtına hafif hafif vurulmalıdır. Bu sayede bebeğin balgamının çıkartılması sağlanmaktadır. Balgam çıkarmakta zorlanan bebekler için uygulanan yöntemler arasında yastıklarının altına destek konulması bulunmaktadır. Mukusun uyurken boğaza akmasını önlemek bu sayede olmaktadır. Balgam bu sayede boğazda fazla birikmemektedir.

Ortam Şartlarının Doğru Bir Şekilde Ayarlanması = Bebeğin bulunduğu odanın havası kesinlikle temiz olmalıdır ve sık sık havalandırma işleminin yapılması gerekmektedir. Bebeğin odasında ya da evin diğer bölümlerinde sigara içilmemelidir. Oda çok sıcak olmamalı ve nemli olmalıdır. Bebeğin rahat bir şekilde nefes almasını sağlayacak ortam şartlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gıda Takviyesi Yapılması = Özellikle 18 aydan büyük bebeklerin balgamlarının atılabilmesi için ılık su, limon ve bal karışımı vermek doğru olmaktadır. Bebeğin bol bol su içmesini sağlamak gerekmektedir. Çörekotu bitkisinin balgam söktürücü özelliğinin bulunması sayesinde bebeklerin balgamlı öksürüğüne çok iyi gelmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın