Balgamlı Öksürük

Balgamlı Öksürük

Balgamlı öksürük, genellikle kış aylarında ortaya çıkan ve sürekli olarak tekrarlayan bir öksürük türüdür. Kişide hırıltıya da neden olabilir. Kişi balgam çıkararak nefes alıp vermekte güçlük çeker. Balgamlı olan öksürük, müzmin sinüzit, bronşit, astım ya da zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu anlamda yetişkin ya da çocuklarda balgamlı öksürük birçok başka hastalığın da habercisi olabilir. Öksürüğün türü ne olur ise olsun, tedavi için ihmal edilmemeli ve bir doktora başvurulup öksürüğün nedenine yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Özellikle bebeklerde balgamlı öksürük görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

 Balgamlı Öksürük Nedenleri

Birçok uzman doktor tedavileri balgamlı öksürük neden olur sorusuna cevap bulduktan sonra yapar. Sigara tüketen insanlarda balgamlı öksürük tablosu ile çok daha fazla karşı karşıya kalınmaktadır. Balgamı söküyorum diye ayrıca bilinçsiz bir şekilde ilacın tüketiminden uzak kalınmalıdır. Fakat balgam uzman bir doktor tarafından takibi çok önemli olmaktadır.

Özellikle sabahları uyandığında oluşan balgamlı öksürüğün zaman ile renginde değişimler yaşanıyor ise, çıkartmakta güçlük çekiliyor ise ya da beraberinde hırıltı var ise, nefes darlığı, ateş, gece terlemeleri ya da aşırı kilo kaybı söz konusu ise bu tür belirtiler ciddi bir hastalığın da habercisi olabilir. Oluşan balgam özellikle eğer beyaz bir renkte ise, sorun sigaranın tüketimi olabilir. Sigara kullanan bazı kişiler için beklendik ve olağan olan bir tablodur. Eğer balgam rengi gün geçtikçe farklılık gösteriyor ise özellikle sarıdan yeşile dönmüş ise, bu balgama eşlik eden bir enfeksiyon da söz konusu olabilir.

Enfeksiyon eklenmiş olan balgamlı öksürüklerde balgam miktarında da artışlar yaşanabilir. Eğer öksürük ile seyreden bu balgamın rengi koyulaşarak kahverengi olan bir hal alıyor ise zatürre ya da bronşitten de şüphelenilebilir. Balgam içeriğinde ufak, siyah noktalar mevcut ise de hava kirliliği nedeni ile büyük oranda oluşabilir. Balgamlı öksürük kanlı seyrediyor ise ciddi bir hastalığın habercisi ya da bronşitin çok şiddetlendiğinin göstergesi olabilmektedir.

 Balgamlı Öksürük Tedavisi

Elbette balgamlı öksürük için ne yapmalı diye soranlar için eczaneden alınabilecek balgam sökücü ilaçlar atılma sürecini hızlandırıp, bir düzeyde kısaltabilir. Ama her çeşit ilacın bir de yan etkisi olduğu düşünüldüğü zaman bu ilaçların kullanımı caydırıcı olabilir. Günümüzde kullanılan ilaçların % 25’lik bir oranı çeşitli bitkilerden elde edilmektedir. İnsanlar, bitkilerin % 64’lük oranını ise şifa amaçlı kullanmakta. Sadece balgam değil, nerede ise tüm hastalıkların tedavisi bitkilerde gizli olup, tedaviler yapabilmektedir. Peki, balgamlı öksürük nasıl geçer? Balgam söktürücü bitkiler başta olmak üzere ıhlamur çok önemli olmaktadır. Ihlamurun yanında tarçın, zencefil ya da karanfil bir de havlıcan karışımı birlikte kaynatılır ise boğaz ağrısına ayrıca gıcık öksürük ya da bronşit hastalığına bire bir iyi gelmektedir. Bunun dışında ebegümeci şifalı bitkisi de sık sık kullanılır.

Balgam ve öksürük ikilisinin tedavisi amacı ile evde de ufak yöntemler kullanılabilir. Özellikle de ıhlamur çayı balgamlı öksürük için en ideal olan tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca tarçın kökü ya da zencefil balgamlı öksürük için bitkisel olan tedavi metotları arasında etkili sonuçlara neden olabilmektedir. Balgamlı olan öksürük için, 1 litre kadar su içine 1 adet orta boyutta elma dilimlenerek kabuğu ile birlikte atılmalı ve de elmalar yaklaşık 10 dakika haşlandıktan sonrasında karışım çay olarak tüketilmelidir. Bu çay türü göğüslerde yumuşama sağlayarak, balgamın sökülmesine yardım edecek, karışıma tarçın, ıhlamur ya da zencefil ilave edilerek de tüketilebilir

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın