Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir

Alerjilere bağlı olarak gelişen ve sürekli öksürmeye neden olan öksürüklere alerjik öksürük denilmektedir. Alerji tanısının konulması sayesinde öksürük durumundan kurtularak rahatlamak mümkündür. Öksürüğün hiçbir şekilde hasta tarafından engellenememesi hastayı yormaktadır. Alerji teşhisini koymada öksürüğün fazlası ile etkisi olmaktadır. Alerji durumunun meydana geleceği ortamlarda bulunulduğunda öksürük şiddetlenmektedir. Ortamın toz açısından yoğun olması, polen tozlarının bulunması, çok aşırı derecede bir gıdanın tüketilmesi gibi durumlarda alerjik öksürük oluşabilmektedir. Öksürüğü bir türlü geçmeyenlerin alerjik durumunun ortaya konulması gerekmektedir. Neye alerjisinin olduğuna dair testlerin yapılması önemlidir. Alerji uzmanı olan bir doktordan faydalanmak ve tedavi yöntemlerini kullanmak gerekmektedir. Nefes alıp verirken bile zorlukların yaşanmasına sebep olan bu durumun tedavi edilmesi çok önemli olmaktadır.

Alerjik Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

Solunum yollarının tahriş olması sebebi ile alerjik öksürük hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Alerjenlerin nefes yolu ile alınması sonucunda vücut refleks olarak öksürme eğilimine girmektedir. Alerjenleri uzaklaştırmak için oluşan bu öksürük nefes almada güçlük yaşanmasını da beraberinde getirmektedir. Solunum yollarında oluşan mukusların içeride kalması sebebi ile de enflamasyon oluşmaktadır. Bu nedenle solunum yollarının iyi bir şekilde temizlenmesi için aslında öksürük gerekli olmaktadır. Bahar alerjisi gibi durumlar nedeni ile öksürük gelişebilmektedir. Alerjik öksürük hastalarda farklı şekillerde görülebilmektedir. Boğaz temizleme, kuru öksürük, derin öksürük ya da balgamlı öksürük şekillerinde olabilmektedir.

Alerjik Öksürük Belirtileri Nelerdir?

Alerjik öksürük belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermez ama çok şiddetli olabilmektedir. Nefes alıp verme durumlarında hırıltılı bir durum oluşması, nefes darlığı, alerjenlerin bulunduğu ortamlara girildiğinde durdurulamayan öksürük alerjik öksürük belirtileri arasında yer almaktadır. Boğazda şiddetli boyutta tahriş oluşmaktadır. Devamlı olarak öksürme refleksinin gelişmesi nedeni ile dokularda yıpranmalar oluşmaktadır. Vücuda giren alerjenler nedeni ile sürekli olarak öksürme isteğinin olması sebebi ile hasta yorulmakta ve nefes almakta zorlanmaktadır.

Alerjik Öksürüğe İyi Gelenler

Alerjik öksürüğü geçirmek için doğal yöntemler ve tıbbi yöntemler uygulanabilmektedir. Öncelikle öksürüğün sebebinin hangi alerjenlerden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu konuda uzman olan doktordan randevu almak gerekmektedir. Alerjik öksürüğe sahip olan kişilerin mutlaka bol bol su tüketmesi önerilmektedir. Boğazın tahriş olmasını önleyen su yumuşak ve sıcak kalmasını sağlamaktadır. Çocuklarda çok daha fazla görülen alerjik öksürük tedavi seçenekleri uygulanmadığında can sıkıcı olabilmektedir. Öksürüğün yaşandığı ortamlardan uzaklaşmak, temiz havaya çıkmak hastanın rahatlamasını sağlamaktadır. Limon suyu ile hakiki bal karışımından doğal bir öksürük şurubu yapabilirsiniz. Özellikle yoğun öksürük krizlerinde bu karışımdan içildiğinde rahatlama söz konusu olmaktadır. Alerjik öksürüğün büyük oranda azaltılması ve yok edilmesi için nemli ve buharlı havanın solunması da etkili olmaktadır. Gün içerisinde sıvı tüketmekte çok önemlidir. Bu nedenle bitki çayları içmek gerekmektedir.

Alerjik öksürük sorunu ile yaşayan hastaların geceleri yatarken mutlaka yastıklarının yüksek olması gerekmektedir. Tek yastık yerine iki adet yastık ile yatmakta çözüm olabilmektedir. Özellikle geceleri sık sık alerjik öksürük nöbetleri yaşanabildiği için yüksek yastıkta yatmak iyi gelmektedir. Sigara kullananların alerjik öksürük riski ile karşılaşmaları daha yüksek olmaktadır. Ayrıca alerjik öksürük sorunu yaşayanlar için dut pekmezi çok iyi gelmektedir. Yarım su bardağı dut pekmezi ile karabiberi kaynatarak sıcak sıcak içmek alerjik öksürüğe çok iyi gelmektedir. Gün içerisinde dut pekmezini istenilen her saatte tüketmek mümkündür. Hatta öksürük krizlerinin başladığı anlarda da içebilmek öksürüğün hafifletilmesini sağlamaktadır. Boğaz dut pekmezi sayesinde daha yumuşak olacağı için öksürükten kaynaklanan tahrişler yaşanmamaktadır. Doğal yöntemlerden çare bulamayanlar kapsamlı olarak alerjen testleri yaptırabilir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın